Да ли се европски прописи у ваздушном саобраћају односе и на путнике који путују из/ка Републици Србији?
ДА, права гарантована путницима примењују се на:
- путнике који путују са аеродрома који се налази на територији стране потписнице ЕCАА споразума, на коју се ЕCАА споразум примењује (у даљем тексту: ЕCАА подручје);
- путнике који путују са аеродрома у трећој држави на аеродром који се налази унутар ЕCАА подручја, изузев уколико су они остварили погодности или накнаду штете или помоћ у тој трећој држави, ако је стварни авио-превозилац на том лету авио-превозилац стране потписнице ЕСАА споразума.
ЕCАА споразум је Мултилатерални споразум између Европске заједнице и њених држава чланица, Републике Албаније, Босне и Херцеговине, Републике Бугарске, Републике Хрватске, Бивше Југословенске Републике Македоније, Републике Исланд, Републике Црне Горе, Краљевине Норвешке, Румуније, Републике Србије и Мисије привремене управе Уједињених нација на Косову (у складу са Резолуцијом Савета безбедности УН 1244 од 10. јуна 1999. године) о успостављању Заједничког европског ваздухопловног подручја;
Који документи су валидни у циљу заштите права путника у ваздушном саобраћају у Републици Србији?
ЗАКОН: Закон о облигационим и основама својинско-правних односа у ваздушном саобраћају
У закон транспоноване ЕК Регулативе:
261/2004 Common rules on compensation and assistance to passengers in the event of denied boarding and of cancellation or long delay of flights
1107/2006 Rights of disabled persons and persons with reduced mobility when travelling by air
2027/97 Air carrier liability in the event of accidents
Такође, одредбе из Монтреалске конвенције наведене као саставни део Закона.
Европски превозилац недавно вам је изгубио пртљаг. Жалили сте се, али нисте потпуно задовољни одговором. Можете ли своју жалбу упутити некоме другоме?
ДА. можете се обратити потрошачком центру у својој земљи. Износ штете утврђује суд уколико медијација потрошачких центара не уроди плодом. Директорат нема могућност да наложи превозиоцу да исплати компензацију за оштећење пртљага јер стварну вредност може утврдити једино суд у процесу потраживања путника.
При недавној резервацији лета шокирао вас је коначни износ који сте требали да платите са доданим порезима и накнадама. Зар компаније нису дужне одмах јасно назначити укупну цену карте укључујући порезе и накнаде?
ЈЕСУ. Потребно је јасно назначити цену сваке ставке (цена карте, порези, разне накнаде и таксе).
Ако путујете из земље која није чланица ЕУ-а, нпр. из САД-а у Париз, имате ли нека права у случају отказивања лета?
ИМАТЕ. Правила ЕУ-а о правима путника у овом се случају примењују ако ваш лет обавља превозник којем је дозвола издата у земљи ЕУ-а. Ако ваш лет обавља превозник који није из ЕУ-а, имате одређена права на темељу законодавства земље која је превознику издала дозволу.
Резервисали сте лет из Београда за Барселону. Због гужве у саобраћају стигли сте у ваздушну луку пар тренутака пре затварања GATE-а, али вам није допуштено да се укрцате. Имате ли нека права?
НЕМАТЕ. Нисте поштовали захтев у погледу доласка на пријаву за лет до предвиђеног рока.
Постоји ли рок за покретање поступка за накнаду трошкова због отказивања лета?
То зависи од националног законодавства па се разликује како међу земљама ЕУ-а тако и других држава. За додатне информације обратите се националном телу у или националном центру за заштиту потрошача у земљи надлежној за Ваш случај.
Имате ли нека права ако пропустите повезани лет?
ИМАТЕ. Ако су летови део исте резервације и ако на коначно одредиште стигнете с више од три сата закашњења које није проузроковано ванредним околностима, имате право на новчану накнаду (на темељу судске праксе ЕУ).
Имали сте заказан лет из Београда за данас ујутро, али сте управо добили поруку од авио компаније да је лет отказан. Имате ли нека права?
ИМАТЕ права на темељу домаћег Закона. Имате право на рефундацију целог износа плаћеног за карту за део путовања који није извршен или на преусмеравање у најкраћем могућем року. Ако сте већ стигли на аеродром и одаберете преусмеравање, имате право и на оброке и освежавајућа пића сразмерно времену проведеном у чекању као и на два телефонска позива, текстуалне поруке или поруке е-поште. Ако ћете бити преусмерени тек следећи дан, имате право и на ноћење те, у зависности од случаја, на новчану накнаду.
Ако ваздухоплов има технички квар, може ли се то сматрати „ванредном околношћу”?
НЕ. Технички проблем који се открије у току редовног одржавања ваздухоплова или је проузрокован пропустом у одржавању ваздухоплова не може се сматрати „ванредном околношћу”.
ДА, ако је техничка неисправност повезана с инцидентом који није резултат редовне активности па је због своје врсте или узрока ван њихове контроле. Нпр, скривено оштећење у производњи које је открио произвођач ваздухоплова или надлежно тело, или штета на ваздухоплову проузрокована чином саботаже или тероризма требала би се сматрати ванредном околношћу.
Лет вам је каснио и на одредиште сте стигли са закашњењем од четири сата. Имате ли право на новчану накнаду?
ИМАТЕ. Ако на коначно одредиште стигнете са закашњењем од три сата или више, могли бисте имати право на новчану накнаду ако кашњење није проузрочено ванредним околностима. Ако лет у поласку касни два сата или више, превозилац мора да вам понудити помоћ (оброке и освежавајућа пића те, буде ли потребно, смештај). Ако због тог кашњења стигнете на коначно одредиште са закашњењем већим од три сата, могли бисте имати право и на новчану накнаду.
По доласку на пријаву за лет сазнали сте да је ваш лет Београд – Варшава отказан. Одлучили сте да не путујете и речено вам је да ће вам новац плаћен за карту бити враћен те да ћете добити новчану накнаду. Прошло је више недеља, а још увек нисте добили ништа. Постоји ли рок за рефундацију плаћеног износа и уплату накнаде?
ПОСТОЈИ. Износ плаћен за карту требао вам је бити враћен у року од седам дана од отказивања лета. Исплата накнаде зависи од разлога отказивања лета, али правилима ЕУ-а није прописан рок за плаћање накнаде као ни домаћим Законом који је преузео ЕУ регулативу.
Имате ли право на накнаду само за летове који су отказани или можете добити накнаду и због кашњења летова?
У оба случаја имате право на накнаду. Међутим, у случају кашњења или отказивања лета немате право на накнаду ако је кашњење или отказивање проузроковано ванредним околностима, нпр. лошим временом. Ако је отказивање или кашњење лета проузроковано ванредним околностима, можда нећете имати право на накнаду, али превозник вам и даље мора осигурати помоћ (рефундацију новца или преусмеравање) као и оброке и/или смештај док чекате алтернативни лет.
Лет вам је отказан због штрајка особља авио компаније. Каква права имате? Имате ли право на новчану накнаду?
Без обзира на околности, ако вам је лет отказан, увек имате право на једну од следећих могућности: рефундацију износа плаћеног за карту, преусмеравање или повратни лет, као и право на помоћ.
Могли бисте имати право и на накнаду (ако сте обавештење примили мање од 14 дана пре предвиђеног датума поласка). Међутим, немате право на накнаду ако превозилац може да докаже да је отказивање узроковано ванредним околностима.
Штрајк који је организовало особље синдиката авио компаније ради подршке захтевима запослених не представља ванредну околност. Стога интерни штрајк не ослобађа авио превозиоца од обавезе плаћања накнаде у случају отказивања или дужег кашњења лета. Међутим, други штрајк као на пример штрајк контролора ваздушног саобраћаја или особља аеродрома, може представљати ванредну околност.
Ако од компаније не добијете задовољавајуће објашњење, за даљу помоћ можете да се обратите надлежном националном телу у својој земљи.
Купили сте карту за лет од превозиоца X, али сте на крају путовали на лету компанијом Y.
Многе компаније имају code share уговоре којим продају капацитете других компанија под својим бројем лета. Међутим, ако нешто пође по злу, одговоран је стварни превозилац, тако да ваше притужбе треба увек упутити њему.
За летове под заједничком ознаком (летове које продају разни превозници, али обавља их само један) одговоран је превозилац Y.
У случају закупа ваздухоплова са посадом (уговор о најму у којем стварни превозилац X унајмљује ваздухоплов и целу посаду од превозиоца Y) одговоран је превозник X.
Превозилац је померио време поласка мог лета. Која су моја права као путника?
У складу с правилима ЕУ-а лет који је одложен за три сата или више сматра се отказаним. Имате иста права као у случају отказивања лета.
Превозилац је променио време поласка па мој лет сада одлази раније него што је првобитно планирано. Шта могу да учиним?
Лет чије је време поласка више од једног сата раније него што је планирано сматра се отказаним летом. Имате иста права као у случају отказивања лета.
Резервисали смо лет за Венецију, али превозилац је променио одредиште и слетели смо у Болоњу. Сами смо морали да организујемо превоз до Венеције. Која су наша права?
У складу с правилима ЕУ-а лет који је преусмерен у ваздушну луку која не опслужује исти град или регију за коју је извршена резервација мора се сматрати отказаним летом. Слетањем у Бологну превозилац је отказао је лет у Венецију, јер ваздушна лука у Бологни не опслужује исти град или регију као зрачна лука у Венецији. Имате иста права као у случају отказивања лета, а осим тога можете затражити рефундацију трошкова насталих због даљег превоза у Венецију.
Да је превозилац осигурао ваш даљи превоз у Венецију, на пример аутобусом или таксијем, сматрало би се да лет касни.
Требало је да кренемо из Амстердама, али лет сад полази из Дизелдорфа. Како треба да поступимо?
Кад превозилац одлучи променити ваздушну луку поласка треба поступати на исти начин као и приликом преусмеравања лета у другу ваздушну луку. Лет се сматра отказаним, осим ако превозила цосигура трансфер путника од првобитно планиране ваздушне луке до новог полазишног аеродрома.
Ускраћено ми је укрцавање ла лету Дортмунд Београд компанијом која има седиште у ЕУ? Нисам задовољан/на одговором превозиоца. Ко је надлежан за мој случај.
Сагласно Закону као и ЕУ прописима, а имајући у виду да је аеродром на коме се десио предметни случај ван подручја Републике Србије и налази се на територији земље потписнице ЕCАА споразума (DTM Dortmund International Airport)- Директорат цивилног ваздухопловства није надлежан у конкретном случају.
То све из разлога прецизног дефинисања надлежности - Ваздухопловни инспектор Директората цивилног ваздухопловства Републике Србије, не може вршити надзор на територији друге државе као ни обратно (Interpretative Guidelines on Regulation (EC) No 261/2004 of the European Parliament and of the Council Brussels, 10.6.2016 C(2016) 3502 final).
Предметни лет DTM BEG је у надлежности ваздухопловних власти Немачке (место ускраћеног укрцавања / ДТМ) као и надлежних власти седишта оператера.
Лет нам је отказан из Ларнаке за Београд непосредно пред полетање. Жалили смо се компанији, међутим, навели су да нису у могућности да исплате компензацију јер је лет отказан услед више силе. Ко може да ми да тачан разлог отказивања лета?
Информацију о тачном времену полетања, слетања, разлогу за отказивање и кашњење може дати једино авио превозилац а на захтев путника или у процесу судског спора, на захтев Суда (Интерпретативе Гуиделинес он Регулатион (ЕЦ) Но 261/2004 оф тхе Еуропеан Парлиамент анд оф тхе Цоунцил Брусселс, 10.6.2016 Ц(2016) 3502 финал). Цивилне ваздухопловне власти немају ове информације.
Превозилац ми није исплатио компензацију. Да ли могу да потражујем средства од надлежних цивилних власти, тачније Директората у Републици Србији?
Директорат је овлашћено тело Републике Србије, према прописима Европске уније, које се стара о примени одредаба Закона о облигационим и основама својинско-правних односа у ваздушном саобраћају које се односе на поштовање права гарантованих путницима док је поступак у вези одштетног захтева за накнаду штете у надлежности авио-превозиоца. Такодје, Директорат неце реаговати на појединацне слуцајеве а према преузетим медјународним стандардима.
Напомињемо да начин на који авио-превозилац примењује прописе који су у вези одштетног захтева, је област на коју Директорат нема директног утицаја (једина могућност је овлашћење у закону да ваздухопловни инспектор, ако током инспекцијског надзора уочи повреду одредаба наведеног закона које се односе на права путника, поднесе захтев за покретање прекршајног поступка против починиоца).
Имајте на уму да Директорат не пружа никакву компензацију или надокнаду трошкова путницима на основу Закона као и Уредбе (ЕЗ) бр. 261/2004 и не можемо да спроведемо грађанско правне захтеве појединачних путника против одређене авио-компаније. Ова потраживања морате упутити директно авио-компанији и, ако је потребно, извршити их у поступку мирења.
Независно од свега наведеног а у складу са чланом 97. Закона, путник може да заштити своја права и подношењем тужбе пред надлежним судом.