Обавештавамо да је позив на број за уплату Републичких административних такси измењен - образац са изменама можете погледати на линку  За подношење захтева за издавање потврде о важењу дозволе вазд. особља/непроузроковању удеса, од 6.12.2024. године Републичка административна такса износи 800,00 динара.   Безбедносна наредба 01_24: забрана полетања са LYBE 12L (и 12R) за IL-76 и ваздухоплове са потврдом о буци испод нивоа 3, погледати на линку  Од 01.08.2024. године Републичка административна такса износи 1090,00 динара  Од 03. јула 2024. године захтевe за летове беспилотних ваздухоплова подносити на uas@cad.gov.rs  Подношење рекламација путника преко веб форме на сајту Директората, више о томе на линку  Захтев за одобравање летења беспилотног ваздухоплова у својству странке у управном поступку подносе власник/корисник или оператер бесилотног ваздухопловног непосредно или преко овлашћеног пуномоћника  Нова издања образаца Одељења пловидбености можете преузети на следећем линку 
Било где у свету у ваздушном простору су потенцијално могуће многе опасне ситуације за ваздухопловство, као на пример: вулкански пепео, нуклеарне честица као продукти нуклеарних катастрофа, токсичне хемикалије, опасне метеоролошке појаве, пандемије, несташице горива или штрајкови већих размера, сајбер напади итд.
 
У Европи постоји снажна иницијатива за превенцију како узрока опасних ситуација тако и ситуација које могу проистећи из њих у ваздухопловству. С тога су дефинисане процедуре у кризним ситуацијама за многа тела, као на пример: Eurocontrol Network Manager, EACCC (European Aviation Crisis Coordination Cell), Националне контакт особе (SFP - State Focal Point), ECHO (EU Humanitarian Aid and Civil Protection department) итд. У ту сврху се развијају процедуре, одржавају састанци, едукује што већи број људи који раде у ваздухопловству, одржавају вежбе симулације неких од опасности (вулкански пепео, нуклеарни акциденти, сајбер напади, ширење болести итд.).
 
Директорат цивилног ваздухопловства Републике Србије прати рад ових тела и према могућностима учествује у њиховом раду, суделује у неким од организованих вежби и доноси генералне смернице за субјекате који могу бити од значаја за активности у опасним ситуацијама у ваздушном простору Републике Србије.
 
Генералне смернице за поступке у Републици Србији у опасним ситуацијама у ваздухопловству можете наћи на линку
 
(ДЦВ-ДИР-ПР-901АСМ, издање 02/01 од 06. 06. 2022. године)
 
На осталим подстраницама се могу наћи упутства за поједине опасне ситуације. Постојање или непостојање упутсва за неку ситуацију не ослобађа субјекте од поштовања последње важеће међународне и националне регулативе, стандарда и препорука за конкретне опасне ситуације.