Захтев за одобравање летења беспилотног ваздухоплова у својству странке у управном поступку подносе власник/корисник или оператер бесилотног ваздухопловног непосредно или преко овлашћеног пуномоћника  Нова издања образаца Одељења пловидбености можете преузети на следећем линку  Од 01.07.2021. године Републичка административна такса износи 900,00 динара 

 

Опште

Вулканске ерупције нису тако честе, посебно у нашој непосредној околини. Ипак, када се десе, имају далекосежне последице на ваздушни саобраћај, а неке од њих могу утицати како на летење у нашем ваздушном простору, тако и на наше ваздухоплове.

Пример ерупције која је неколико дана пореметила све видове саобраћаја, а нарочито ваздушни саобраћај у Европи и шире, била је ерупција исландског вулкана Еyjafjallajokull, у априлу 2010. године. Утицаји ове ерупције, и из ње насталих облака вулканског пепела, осетили су се и у ваздушном простору Републике Србије.

Многе државе дају смернице за понашање ваздухопловних и других субјеката који могу бити од значаја у опасним ситуацијама контаминације ваздушног простора вулканским пепелом. Смернице су базиране на ICAO документима, пре свега на Volcanic Ash Contingenc y Plan – EUR and NAT Regions, ICAO EUR Doc. 019 / NAT Doc. 006, Part II.

Наше упутство, слично томе, даје генералне смернице за поступање ваздухопловних и других субјеката у Републици Србији у опасној ситуацији која је повезана са присуством вулканског пепела, како у ваздушном простору Републике Србије тако и у ваздушним просторима других земаља у којима се нађу наши ваздухоплови:

 

Упутство за поступке у случају контаминације ваздушног простора вулканским пепелом
(ДЦВ-ДИР-УП-901АСМ, V3.0 од 27. 12. 2018. године)