Zahtev za odobravanje letenja bespilotnog vazduhoplova u svojstvu stranke u upravnom postupku podnose vlasnik/korisnik ili operater besilotnog vazduhoplovnog neposredno ili preko ovlašćenog punomoćnika  Nova izdanja obrazaca Odelјenja plovidbenosti možete preuzeti na sledećem linku  Od 01.07.2021. godine Republička administrativna taksa iznosi 900,00 dinara 

 

Opšte

Vulkanske erupcije nisu tako česte, posebno u našoj neposrednoj okolini. Ipak, kada se dese, imaju dalekosežne posledice na vazdušni saobraćaj, a neke od njih mogu uticati kako na letenje u našem vazdušnom prostoru, tako i na naše vazduhoplove.

Primer erupcije koja je nekoliko dana poremetila sve vidove saobraćaja, a naročito vazdušni saobraćaj u Evropi i šire, bila je erupcija islandskog vulkana Eyjafjallajokull, u aprilu 2010. godine. Uticaji ove erupcije, i iz nje nastalih oblaka vulkanskog pepela, osetili su se i u vazdušnom prostoru Republike Srbije.

Mnoge države daju smernice za ponašanje vazduhoplovnih i drugih subjekata koji mogu biti od značaja u opasnim situacijama kontaminacije vazdušnog prostora vulkanskim pepelom. Smernice su bazirane na ICAO dokumentima, pre svega na Volcanic Ash Contingenc y Plan – EUR and NAT Regions, ICAO EUR Doc. 019 / NAT Doc. 006, Part II.

Naše uputstvo, slično tome, daje generalne smernice za postupanje vazduhoplovnih i drugih subjekata u Republici Srbiji u opasnoj situaciji koja je povezana sa prisustvom vulkanskog pepela, kako u vazdušnom prostoru Republike Srbije tako i u vazdušnim prostorima drugih zemalja u kojima se nađu naši vazduhoplovi:

 

Uputstvo za postupke u slučaju kontaminacije vazdušnog prostora vulkanskim pepelom
(DCV-DIR-UP-901ASM, V3.0 od 27. 12. 2018. godine)