Zahtev za odobravanje letenja bespilotnog vazduhoplova u svojstvu stranke u upravnom postupku podnose vlasnik/korisnik ili operater besilotnog vazduhoplovnog neposredno ili preko ovlašćenog punomoćnika  Nova izdanja obrazaca Odelјenja plovidbenosti možete preuzeti na sledećem linku  Od 01.07.2021. godine Republička administrativna taksa iznosi 900,00 dinara 
Bilo gde u svetu u vazdušnom prostoru su potencijalno moguće mnoge opasne situacije za vazduhoplovstvo, kao na primer: vulkanski pepeo, nuklearne čestica kao produkti nuklearnih katastrofa, toksične hemikalije, opasne meteorološke pojave, pandemije, nestašice goriva ili štrajkovi većih razmera, sajber napadi itd.
 
U Evropi postoji snažna inicijativa za prevenciju kako uzroka opasnih situacija tako i situacija koje mogu proisteći iz njih u vazduhoplovstvu. S toga su definisane procedure u kriznim situacijama za mnoga tela, kao na primer: Eurocontrol Network Manager, EACCC (European Aviation Crisis Coordination Cell), Nacionalne kontakt osobe (SFP - State Focal Point), ECHO (EU Humanitarian Aid and Civil Protection department) itd. U tu svrhu se razvijaju procedure, održavaju sastanci, edukuje što veći broj ljudi koji rade u vazduhoplovstvu, održavaju vežbe simulacije nekih od opasnosti (vulkanski pepeo, nuklearni akcidenti, sajber napadi, širenje bolesti itd.).
 
Direktorat civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije prati rad ovih tela i prema mogućnostima učestvuje u njihovom radu, sudeluje u nekim od organizovanih vežbi i donosi generalne smernice za subjekate koji mogu biti od značaja za aktivnosti u opasnim situacijama u vazdušnom prostoru Republike Srbije.