Вести са сајта
Дозволе ДЦВ–а за област JAR 145 и PART М важеће у целој Европи - одлучено у Паризу
Понедељак, 08.12.2008.
Дозволе које Директорат цивилног ваздухопловстава издаје организацијама за одржавање ваздухоплова (JAR 145) и за обезбезбеђивање континуиране пловидбености ваздухоплова (PART М), постале су важеће у целој Европи и у већем делу света.
На састанку Комитета и Борда ЈАА (Заједничких ваздухопловних власти) одржаном 3. децембра у Паризу, прихваћена је препорука експерата ЕASA- е (Европска агенција за безбедност ваздушне пловидбе), да у овим областима пловидбености Србија буде уврштена у концепт узајамног признавања националних дозвола по стандардима Европске заједнице. Експерти EASA-е су крајем октобра боравили у Србији и обавили инспекцију у области пловидбености и утврдили да је Директорат цивилног ваздухопловства испунио све услове и почео примену европских ваздухопловних захтева (JAR-ова ) у тој области.
На састанку у Паризу, Директорат цивилног ваздухопловства, као ваздухопловна власт Србије, похваљен је за убрзан пут којим иде у испуњавању европских стандарда. Оцењено је да је Србија препозната као лидер у региону у области ваздухопловства, а њена ваздухопловна власт као пример осталим земљама у транзицији, шта и како треба чинити.
Треба поменути да је у Извештају Европске комисије за 2007. године, истакнут значајан напредак српског ваздухопловства а нарочито резултати Директората цивилног ваздухопловства у процесу хармонизације домаће регулативе са европским захтевима.
Подсетимо, у области пловидбености ваздухоплова српско ваздухопловство је до сада стандардизовано у областима дозвола ваздухопловно-техничког особља и школских центара за њихову обуку (ЈАR – 66 и ЈАR–147).
Стандардизација комплетног српског ваздухопловства отпочела је у јуну 2007. године, посетом експерата ЕASA-е, а већ у новембру Борд ЈАА је прихватио препоруку ЈАА и ЕASA-е да уврсте Србију у концепт узајамног признавања националних дозвола по стандардима Европске заједнице – JAR FCL 1, JAR FCL 2 и JAR FCL 3 (летачке дозволе и дозволе ваздухопловно-медицинских центара)
На састанку у Паризу, који је окупио врх европског ваздухопловства, наглашено је да српска ваздухопловна власт континуираним успесима, убрзано отвара себи врата за пуноправно чланство у EASA-и, организацији која окупља земље Европске уније.